Home


Stenbrottet

Stenbrott, foto: Roderick Ewart/Østfold fylkes billedarkiv

Ved Skjelsbosundet nedenfor Nordgården – mellom Vesterøy og Spjærøy – ligger et stenbrott med tilhørende arbeidsbrakker. Man begynte å hente ut granitt i dette området i 1893, og brottet var i drift i 100 år. Spisebrakke, smie og maskinrom fra 1946 er under restaurering.

Dypedal Stenhuggeri var det første firmaet som startet drift her i 1893. Det var et lokalt aksjeselskap som produserte kantsten, gatesten og finsten. I 1906 ble brottene på Dypedal kjøpt opp av Fredrikstad Stenhuggeri, og det ble fra da av i hovedsak produsert kantsten her. Brottene ved Nordgårdsbrygga var de siste hvor det var produksjon på Hvaler. De siste stenene ble hogget i 1980.

I Stenbrottet kan man se den faste utstillingen ”Hogget i granitt”. Utstillingen er åpen året rundt.

Lignende innlegg:

  1. Nordgården Dypedal
  2. Emilstua
  3. Våningshuset, Nordgården
Legg igjen en kommentar

Du må være logget inn for å kommentere.

Kystmuseet Hvaler

Besøksadresse:

Nordgården
Dypedal
1684 Vesterøy

Telefon: 69 11 56 70
Epost:Kystmuseet@ostfoldmuseene.no

Kystmuseet Hvaler i Google MapsSe kartet i Google Maps

Åpningstider:

11., 12., 13. og 19. juni:  kl 11 16
26. juni – 7. august: hver dag kl 11 – 16
14., 21. og 28. august: kl 11 – 16
Ellers etter avtale

Billettpriser:

Voksne: kr. 30
Studenter og pensjonister: kr. 15
Barn 0 – 17 år: Gratis

Kontortider:

Mandag – onsdag (samt torsdag i oddetallsuker) kl. 08:00 – 15:30

Om museet:

Kystmuseet Hvaler er Østfoldmuseets avdeling for kystkultur. Museet ligger på Nordgården Dypedal på Spjærøy. Langs kysten kunne man sjelden overleve av havet eller jorden alene. Kombinasjonen mellom jordbruk og fiske, losvirksomhet, rederivirksomhet og annen næring knyttet til sjøen var et dominerende trekk ved kystkulturen. På slutten av 1800-tallet kom stenindustrien med nytt grunnlag for næringsvirksomhet. Nordgården er et typisk kombinasjonsbruk for Hvaler. Fram til slutten av 1800-tallet ble det drevet både jordbruk og fiske, senere ble det etablert stenhoggervirksomhet her.

Foreningen Hvaler Bygdesamling ble etablert i 1971 av en gruppe ildsjeler som ønsket å redde deler av en kultur som var i ferd med å gå tapt. Foreningen var basert på frivillig aktivitet og konsentrerte sin virksomhet de første årene om innsamling av gjenstander.

Allerede i 1973 ble Nordgården Dypedal kjøpt inn og etablert som hovedsete for museet. I 1990 åpnet en permanent utstilling som har blitt vist hver sommer siden den gang. I 1991 slo foreningen seg sammen med Hvaler Historielag. Bevisstheten om den maritime kulturarven var en tanke som både lokalt og nasjonalt gjorde seg gjeldende relativt sent. Det var dermed først i 1994 at virksomheten tok navnet Kystmuseet Hvaler. Museumsdelen fikk etter hvert større selvstendighet, og for å skille denne delen fra øvrig virksomhet tok foreningen navnet Hvaler Kulturvernforening. I 1999 fikk museet sin første fast ansatte. Fra januar 2006 har Kystmuseet Hvaler vært en del av Østfoldmuseet. Fra 2007 er det 2 ansatte ved museet.

Hvaler kulturvernforenings nettside

Hvaler kulturvernforenings nettside

Ingen lignende innlegg

Hva skjer