Home


Byens marker

Kart over utvidelsesplaner for festningsbyen Fredrikstad

Kjenner du noen som bor på Byens Marker? Besøk utstillingen Byens Marker og se hvordan den spennede historien til festningsbyens omland kan fortelles gjennom historiske kart fra 1700-tallet!

I dag finner vi både boligområder og friområder hvor Byens Marker en gang lå. Landskapet på Byen Marker ga i sin tid godt utsyn fra festningen slik at de kunne se fienden i god tid. Denne utsikten er det ikke mye igjen av i dag, og det gjør det vanskeligere for oss å forstå hvordan festningen en gang fungerte.

I dag er det ingen som har gateadresse Byens marker, men menneskene som bor der og velforeningen i området bruker denne betegnelsen. Byens Marker finner vi dessuten igjen i firmaadresser og kommunale sakspapirer. Prestelandet ligger der hvor presteløkken en gang lå.

Spill av film

Se film av Byens marker

På 1700-tallet strakte Byens Marker seg over et område tilsvarende et stort gods i Norge. Her hadde byborgerne jordstykker, eller parseller hvor de kunne dyrke korn og la husdyr beite. Løkkene på Byens Marker var avgiftspliktige og ga inntekter til byen. I utstillingen Byens Marker får vi høre om portforbud og behovet for vertshus utenfor festningsbyen. Vi får også vite hvor uttrykket “rakkerunger” kommer fra.og hvor rakkerens løkke lå. Byens Marker har gjennom historien blitt gjenstand for strid mellom byborgere og mellom borgere og de militære ved festningen. Dette var tvister som viser oss hvor viktig Byens Marker var for Fredrikstad. På et tidspunkt ble det laget planer for utvidelser av festingen som var så omfattende at selv Kongsten Fort ville blitt liggende innenfor vollene!

Utstillingen består av en digital fortelling kommentert av gjenstander fra Byens Marker og et vakkert originalt kart.

Velkommen til utstilling i Tøihuset!

Lignende innlegg:

  1. Tidene skifter – byen består
  2. Åpent museum: VANDRING FRA STOREBRO TIL HALLØKKA – fra byens begynnelse til i dag
  3. Barnas museumsstafett, Halden historiske Samlinger
Legg igjen en kommentar

Du må være logget inn for å kommentere.

Fredrikstad Museum

Besøksadresse administrasjon (Tøihuset):

Fredrikstad Museum
Tøihusgaten 41
1632 Gamle Fredrikstad
Telefon: 69 30 40 30

Fredrikstad Museum Google MapsSe kartet i Google Maps

 

Museet har utstillinger på fire avdelinger.

Åpningstider:

Tøihuset i Gamlebyen:
Tirsdag – søndag: kl. 12-15.
Mandag: stengt
Museet er stengt 17. mai.

 

Minemagasinet på Isegran med maritime utstillinger:
Stengt for sesongen.

Fotballmuseet:
Åpent 2 timer før FFKs hjemmekamper.
Helgeåpent fra lørdag 14 april – november, kl. 12 – 16.
Åpent ved arrangementer.
Se også fotballmuseets egne hjemmesider:
www.fotballmuseet.no/fredrikstad

Elingaard Herregård:
Åpent søndager fra 10 juni – søndag 19 august, kl. 12 – 16
Husk “Bygdedagen på Onsøy” lørdag 2 juni, mer info kommer.
Dramatiserte visninger alle søndagene.
Åpent ved arrangementer.

Billettpriser og omvisninger:
Gjelder museets utstillinger ved Tøihuset, Isegran, Elingaard Herregård og Fotballmuseet.
Voksen: kr. 50,-
Barn: kr. 20,-
Honnør/student: kr. 20,-

Vi gjør oppmerksom på at noen arrangementer kan ha andre priser.

Omvisninger i Tøihuset, på Isegran, Elingaard Herregård, Kongsten Fort eller Fotballmuseet kan bestilles både i og utenom åpningstidene. Kontakt museet for informasjon og bestilling. Egne priser for omvisninger.

Telefon: 69 30 40 40

Om museet:

Fredrikstad Museum ble grunnlagt i 1903, og er i dag et museum med kunst- og kulturhistoriske samlinger. Museet har utstillinger på fire avdelinger, og driver også utleievirksomhet på flere av de historiske stedene vi forvalter. Siden 2003 har museets administrasjon holdt til i Tøihuset i Gamlebyen; det er også der vi har vår faste byhistoriske utstilling. Museets administrasjon holder til i Tøihuset i Gamlebyen.

 

utleie-fredrikstad-knapp

fi1700-prosjektknapp

Fredrikstad Museums Venner

-

Ingen lignende innlegg

Hva skjer