Fredagsmatiné: Werner Nielsen og Hafslund hovedgård
Historiker Bård Flaaten, innleid av Hafslund hovedgård, presenterer ny forskning som kaster nytt lys over Werner Nielsens karriere og nettverk på 1600-tallet.
Historiker Bård Flaaten, innleid av Hafslund hovedgård, presenterer ny forskning som kaster nytt lys over Werner Nielsens karriere og nettverk på 1600-tallet.
-
Øyvind Andersen / Østfoldmuseene. | Borgarsyssel Museum
Hvordan ble Werner Nielsen Norges rikeste mann? I løpet av siste halvdel av 1600-tallet gikk Werner Nielsen fra fattigdom til ufattelig velstand – i en tid hvor de aller fleste ble ved sin lest. Han er mest kjent som lagmann i Fredrikstad, stamfar til Werenskiold-slekten og eier av både Borregård og Hafslund. Basert på ny forskning kan vi nå vise hans fascinerende karriere hvor dyktighet og heldige forbindelser loset ham gjennom opp- og nedturer. Foredraget gir innblikk i 1600-tallets Danmark-Norge og et usedvanlig liv.
Foredraget tar for seg hans vei fra uformuende ung entrepenør til å bli Norges mest velstående. Nielsens store bragd var å etablere en organisasjon som fikk skogressursene i Østerdalen til å bli lønnsom plankeeksport på egne skip til kontinentet. Hvordan gikk dette til? Gjennom foredraget går jeg gjennom ny forskning om hans spennende nettverk av støttespillere. Nettverket hjalp ham fram til å bli godseier, trelasthandler, lagmann, reder og eier av Hafslund hovedgård.
Praktisk informasjon
- Åpen kafé kl. 11-13 servering kaffe og nystekte vafler
- Sted: Olavs hall, Gamlebygata 8
Billettpriser:
- Voksne, kr 120
- Vi tar forbehold om endringer i program, tidspunkt og innledere
- Ved avlysning kontaktes billettkjøpere og billettprisen refunderes
Tilgjengelighet ved Borgarsyssel Museum
Vi ønsker at alle skal kunne ha en god opplevelse og vil derfor informere om tilgjengeligheten på vårt museum.
Friluftsmuseet: Området består av en samling hus og bygninger som dessverre ikke har gjennomgått tilpasninger for funksjonsnedsettelser. Dette kan påvirke tilgjengeligheten for noen besøkende. Underlag: Vær oppmerksom på at gangveiene og områdene rundt friluftsmuseet er gruslagt, noe som kan gjøre fremkommeligheten utfordrende for rullestoler og barnevogner.
Olavs hall: Formidlingsbygget Olavs hall er universelt tilrettelagt med innvendig ramper, teleslynge i museumsbutikk/cafe og heis for å komme opp i toppen av tårnet. Vi har også handicaptoalett i bygget.
For ytterligere spørsmål eller informasjon om tilgjengelighet, vennligst kontakt oss på forhånd.
Bærekraftige arrangement på Borgarsyssel Museum
Velkommen til et bærekraftig arrangement på Borgarsyssel Museum! Som et Miljøfyrtårn jobber vi for å redusere miljøpåvirkningen. Bruk gjerne kollektivtransport, sykkel eller samkjøring, og benytt ladestasjonene for el-bil i nærheten.
Vi tilbyr enkel avfallshåndtering og kjøttfrie alternativer i kafeen. Takk for at du bidrar til et grønnere arrangement!
- 1/1