Hopp til hovedinnhold

Juleselskapet har flyttet inn

Det er ikke helt som vanlig i Fredrikshalds Teater om dagen: Juleselskapet har flyttet inn, akkurat som de har gjort helt siden 1990. I garderoben er det syverksted, bak scenen bygges scenografi, og stuene er blitt skuespillerlosjer. På scenen jobber ensemblet med overganger mellom ulike scener. Rundt omkring beveger det seg skuespillere i alderen 10–75 år. Om få dager er det nok en gang premiere. I år får vi se Snødronningen, et teaterstykke basert på H.C. Andersens eventyr.

  • 1/1
    Syverksted på teatret. Bodil Andersson

Det kryr av aktivitet. Rundt 50 personer er involvert i arbeidet på og rundt scenen. Det er viktig at alle får mat i løpet av prøvene, og noen har ansvar for dette. Kostymeavdelingen tilpasser kjoler og drakter til skuespillerne. En enorm mengde tomme doruller er blitt båret hjem fra barnehagen og gjort om til bøker i et fantastisk teaterbibliotek. Gjennom årene har selskapet gjort seg mange erfaringer og bygger arbeidet sitt på disse. Kunnskapen – og arven som følger med det å stå på scenen i Fredrikshalds Teater – blir videreført gjennom generasjoner, både innenfor og utenfor familier.

  • 1/1
    Regissør og instruktør Sara Stan Møller gir beskjeder til Juleselskapet. Bodil Andersson

Snødronningen blir spilt seks ganger siste uke i november og første i desember. Deretter flytter selskapet ut igjen. Mon tro om de flytter inn igjen om et lite år? Dette finner vi ut i løpet av neste år. Da vil Juleselskapet bli et av objektene som blir undersøkt i forskningsprosjektet Mitt teater.

  • 1/2
    Kostymer. Bodil Andersson
  • 2/2
    Et magisk bibliotek blir satt sammen. Bodil Andersson