- 1/1
Dampbåten Engebret Soot i Ørje sluser. Catharina Broch
Kanalmuseet holder idyllisk til i det gamle tresliperiet på Ørje Brug. Vår nærmeste nabo er Ørje sluser som siden 1860 har transportert tømmer, slepebåter og lysttrafikk. Hos oss kan du fordype deg i historien om hvordan vannveiene i vassdraget har vært forbundet med tømmerdrift, og så tilbyr vi alltid en mini-omvisning om Norges første kanalingeniør Engebret Soot.
Museet har også en mangfoldig naturhistorisk utstilling hvor du kan oppleve et utvalg av vassdragets planter og dyr. Hver onsdag og søndag kl. 13.00 mater vi fiskene i akvariene og forteller samtidig litt om de ulike fiskeartene i Haldenvassdraget.
Billettinformasjon
Voksne kr. 100, barn og ungdom kr. 50, Familie kr. 250
Gratis inngang med Østfoldmuseenes årskort
Kanoutleie
For de som vil oppleve Ørje sluser og vannveiene i Haldenkanalen på nært hold, har vi kanoer til utleie med årer og flytevester inkludert.